Černý kříž

Železný kovaný kříž na pískovcovém podstavci. Jednoduchý vysoký železný kovaný vrcholový kříž latinského tvaru s profilovanou patkou nese na křížení ramen pozlacenou bronzovou plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou bývala původně umístěna ještě stylizovaná tabulka s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).

Vrcholový kříž je osazen na vrcholu repliky původního hranolového pískovcového podstavce s mohutnou profilovanou horní krycí deskou a profilovanou patkou. Na třech stranách podstavce jsou situovány mělké vpadlé obdélné rámce s projmutými rohy a polokruhově vydmutými středy kratších stran. V rámci na přední straně podstavce je vysekán nápis s výplní černé barvy: „ČERNÝ KŘÍŽ“. V rámcích na bočních stěnách podstavce jsou vyvedeny ploché plastické reliéfy latinských křížů na podstavcích, vyrůstajících ze spodního půlkruhu orámování.

Základnu podstavce tvoří hranolový sokl, zdobený na třech stranách mělkými vpadlými podélně obdélnými rámci s projmutými rohy. Zadní strana podstavce je hladká, bez zdobení a profilace. Horní část podstavce je pod horní krycí deskou stažena ocelovým pásem. Podstavec je postaven na nízkém hranolovém pískovcovém stupni se zkosenými horními hranami.

Nápis

 „Černý kříž“

Umístění při levé straně silnice na Žlutice severovýchodně od vsi Veselov

GPS50°5'55.615"N, 13°8'23.338"E

Datum vzniku 1. polovina 19. sto

Rekonstrukce2015-2016

Cena rekonstrukce41958

Zdroj financíKarlovarský kr., L Civím, SOVa

MajitelLuděk Civín

Typ památkyKřížek

comments powered by Disqus