Stezka sovy Rozárky

Naučná stezka měla být původně zpestřením pro hosty penzionu Nad Hradbami a vedla do Kobylé na farmu Babiččin dvoreček. Změnili se majitelé, změnila se situace a původní myšlenka přerostla svůj rámec. Dnes je stezka řádným turistickým okruhem a naučnou stezkou se vším všudy: zajímavý a pestrý terén, nádherná příroda s úžasnými výhledy, pro zpestření několik dřevěných soch, pro poučení naučné tabule a pro pobavení tabule s místními pověstmi (vše z dílny výtvarníka Dalibora Nesnídala). Nechybí překvapení (Žlutické Lurdy) a ani trocha tajemna (cesta náhonem). Trasa je vyznačena oficiálním značením KČT. 

 

Na své si přijdou i příznivci geocachingu.

Zde je oficiální leták s mapkou:


Všechny památky i s fotkami si můžete prohlédnout zde

Délka7 km

ZnačeníŽlutobílé místní značení

Popis

Okruh z náměstí na náměstí

Mapa

Zajímavosti

Naučná stezka, dřevěné sochy a Žlutické Lurdy
  • soubor dvanácti tabulí namalovaných Daliborem Nesnídalem. Obsahují údaje o okolní přírodě nebo místní pověsti.
  • různí autoři podle hesla „vyřezává kdo může“ dodali dřevěné sochy, které jsou rozmístěné po trase. Byli to např. pánové Jakub Baroch, Václav Lísal, Jiří Sedláček a studenti Střední lesnické školy.
  • z bývalé vodárny vzniklo místo pro odpočinek, pobavení i pro zdraví. Čeká tu na vás lázeň pro unavené nohy, vodníkova světnička, desatero poutníka a pověst o Pulcovi.
Tajemná rokle a cesta náhonem
  • tajemná rokle v prudkém svahu od Kobylského potoka k louce na vrchu Na Vršku (582 m.n.m.) nad vesnicí Kobylé. Některé teorie tvrdí, že tato a další jí podobné rokle byly vytvořeny lidmi při dolování zlata v okolí Kolešova. Jiné teorie zastávají názor, že rokle vytvořila voda
  • dlouho chybělo turistům spojení mezi Žluticemi a Vladařem. Značená cesta po silnici byla spíš o život. Všeobecně se myslilo, že se nedá podél kolejí projít. Až díky náhodě jsme v roce 2010 zjistili, že to možné je. Tehdy jsme se tam prodírali křovím po čtyřech. Objevili jsme zde starý náhon k bývalému Strabovskému mlýnu a využili ho jako novou cestu. Práce to byla šílená, úsek asi 2 km byl kompletně zarostlý stromy a křovím. Na zprůchodnění cesty se podílelo mnoho přátel po dobu několika měsíců. Ale podařilo se! Mezi meandrující Střelou a tratí vznikla kouzelná cesta divočinou, kterou by tu nikdo nečekal. Člověk tu má pocit, že je v džungli na konci světa.
Geocaching a žlutická kotelna na biomasu
  • při výjezdu ze Žlutic na Chyši stojí největší kotelna na biomasu v ČR, která zásobuje teplem ze slámy a štěpky skoro celé Žlutice.
comments powered by Disqus