Pieta

Pískovcové sousoší Piety, nazývané dříve rovněž Altrichterův kříž (Altrichter-Kreuz), nechal zřídit v roce 1849 statkář Wenzel Präger z bývalé usedlosti Altrichterův dvůr čp. 1 (Altrichterhof) na okraji svého pole nad rozcestím při levé straně bývalé pěší cesty na Žlutice jihozápadně od osady Vladořice (Wladarz). Nepoužívaná a neudržovaná cesta včetně bezprostředního okolí následně zcela zarostla náletovými dřevinami. Dne 13. ledna 1992 bylo sousoší zapsáno na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 33929/4-4728. Během let však došlo k poškození neudržované plastiky, biologickému znečištění a zčernání povrchu kamene, způsobeným prachovými usazeninami a exhalačními vlivy. Sousoší bylo poškozeno kořeny vzrostlého stromu rostoucího v bezprostřední blízkosti objektu. Nestabilní sousoší bylo nakloněno na levou stranu a hrozilo zřícením. Na přelomu let 2010 a 2011 provedl Spolek okrašlovací Vladař kompletní vykácení náletových dřevin v okolí zchátralého sousoší a v prostoru bývalé cesty, čímž došlo ke zpřístupnění objektu od silnice ke Kolešovu. Klub českých turistů zde na návrh SOVy vyznačil žlutou turistickou značku spojující Vladař s Nevděkem a dále Žluticemi („Cesta za pověstí“).
SOVě se podařilo iniciovat rekonstrukci sousoší, kterou v roce 2013 ochotně provedly na vlastní náklady Lesy České Republiky. Ty zde i vystavěly odpočívku a stojan naučné tabule. O okolí sousoší a cestu se nadále starají členové SOVy.

Nápis

 „Zu Ehren der schmerzhaften Gottesmutter nach überstandener langwieriger Krankheit gewidmet von Wenzel Präger, Grundbesitzer in Wladarz No. 1 im Jahre 1849“
"K poctě Bolestné Panny Marie po uzdravení z dlouhodobé nemoci zřídil Wenzel Präger, statkář z čp. 1 ve Vladořicích roce 1849"

UmístěníNa bývalé křižovatce polních cest mezi Kolešovem a Vladořicemi

GPS50°04'16 '' N,13°12'14'' E

Datum vzniku1849

Rekonstrukce2013 (MgA. Helena Štěrbová,ak.soch.rest.)

Cena rekonstrukce105000

Zdroj financíLČR

MajitelLČR

Typ památkySocha

Rejstříkové č. 33929/4-4728

comments powered by Disqus