Siemerův kříž

Pískovcový kříž na podstavci. Pískovcový vrcholový kříž s jetelovým zakončením ramen a profilovanou hranolovou patkou nese na křížení ramen druhotně osazenou litinovou plastikou korpusu Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou je vysekán nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).

Vrcholový kříž je osazen na vrcholu profilovaného pískovcového podstavce. Na přední straně horní obdélné, do prohnuté špice zakončené části soklu je ve vpadlém rámci s jednoduchým zdvojeným lineárním rámováním vsazena novodobá černá obdélná nápisová deska se zkosenými rohy a vyrytým českým textem s výplní bílé barvy: „SIEMERŮV KŘÍŽ / POSTAVEN VE 2. POL. 19. STOLETÍ / PATŘIL K USEDLOSTI č.p. 9 / ZVANÉ ‘SIMA’/ STANISLAVA SCHOPFA / OPRAVEN 2016“.

Nad deskou býval původně osazen pravděpodobně porcelánový oválný medailonek. Spodní část podstavce tvoří širší hranolový sokl s profilovanou horní částí a vyrytým geometrickým rámcem na přední straně. Základnu podstavce tvoří jednoduchý hranolový pískovcový sokl. Podstavec je postaven na nově vybetonovaném základu.

 

Nápis

INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).

Umístěnípři levé straně silnice na Žlutice severovýchodně od vsi Veselov

GPS50°5'52.765"N, 13°8'8.320"E

Datum vzniku2. polovina 19. stol

Rekonstrukce2013

Cena rekonstrukce9386

Zdroj financíSpolek Okrašlovací Vladař

MajitelLuděk Civín

Typ památkyKřížek

comments powered by Disqus