Tuchtova kaple

Klasicistní kaple, nazývaná Tuchtova kaple (Tuchta-Kapelle), byla postavena ve druhé polovině 18. století podle návrhu neznámého architekta na rozcestí cest při silnici do Žlutic na severním okraji vsi Verušice. Před rokem 1945 patřila kaple k usedlosti čp. 5 Antona Kliebera, zvané Tuchta. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války  přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo postupně rozkradeno či poničeno.
V roce 1991 byla zchátralá kaple díky sbírce původních německých obyvatel vsi nově opravena. Rekonstrukci kaple provedli zdejší rodáci Willibald Zörkler a Rolf Thoma z Grävenweissbachu v Německu ve spolupráci s obyvateli Žlutic v čele s tehdejším starostou Herbertem Gutem.

V r. 2012 byla do kaple umístěná nová mříž podle návrhu Ateliér Soukup. Zhotovila ji firma Terrigena Art v hodnotě 26 000,- Kč.

Poslední rekonstrukce byla provedena v r. 2017 firmou ing. Kadery (nová střecha, oprava fasády, vymalování). V témže roce provedly TSM Žlutice odkopání betonu po obvodu kaple, úpravu odvodnění základů a prořezávku stromu v těsné blízkosti kaple. 

 

Nápis

Tuchtova kaple

UmístěníVerušice

GPS50°5'50.649"N, 13°8'2.122"E

Datum vzniku2.polovina 18.st.

Rekonstrukceposlední v r. 2017

Cena rekonstrukce23000

Zdroj financíSOVa

Majitelměsto Žlutice

Typ památkyJiné

comments powered by Disqus