Zájmy a naše cíle

Máme dva hlavní okruhy zájmu
  • rekonstrukce a údržba drobných sakrálních památek ve volné přírodě mimo obce
  • vytvoření a údržba turistických stezek a cyklostezky v okolí Žlutic
Obě činnosti vyplynuly z logiky věci: nešlo opravit křížek, ke kterému se nedalo dostat. A nešlo udržovat turistickou cestu a nechat u ní zchátralé torzo. Co by si o nás lidi pomysleli? (A navíc nás to baví a máme z toho radost.)

Památky

Seznam obsahuje všechny památky, které se nachází na Křížkové cestě, Cestě za pověstí nebo na Stezce sovy Rozárky.
Okolí Žlutic se může chlubit nádhernou krajinou. Její nedílnou součástí je i velké množství drobných sakrálních památek - křížků, soch, božích muk a kapliček. Někdy je tu někdo postavil, vložil do toho svoji energii, peníze, emoce, úsilí. Řízením osudu většina z těchto památek zchátrala, hlavně kvůli odsunu původního německého obyvatelstva. Myslím, že už je čas vrátit jim jejich podobu a předat je dalším generacím.

Stezky

Pokud chceme vytáhnout mládež do přírody, pokud chceme, aby do Žlutic přijeli turisté, musíme jim jako město mít co nabídnout. Dát tipy na pěší výlety nebo výlety na kole - to je nutnost. Právě proto vznikly turistické trasy Cesta za pověstí, Stezka sovy Rozárky a cyklotrasa Křížková cesta. Aktuálně pro Vás připravujeme turistickou trasu Cesta divočinou. Na jaře 2016 jsme zprůchodnili poslední části trasy, KČT ji vyznačil a zanesl do map. Připravujeme pro Vás nové letáky, kde cestu můžete najít.
A zase se nám tu kombinuje víc věcí: krásná příroda ozdobená opravenými křížky a sochami, lavičky, sem tam nějaký vtípek v podobě dřevěných soch nebo pověstí a poučení na naučné stezce, kešky...
Všechny texty a obrázky (tabule s pověstmi, naučné tabule, mapy, informační letáčky) jsou z dílny výtvarníka Dalibora Nesnídala - jednoho z našich nejvěrnějších sponzorů. Proto mohou mít naše stezky i vysokou uměleckou hodnotu.