1. ledna uplynuly dva roky od založení našeho Spolku okrašlovacího Vladař. Myslím, že to byla doba pilné, někdy až hektické práce a tvoření. První rok proběhl ve znamení vzniku Stezky sovy Rozárky, kterou se nám podařilo v květnu 2011 otevřít a vedla z Lomnice do Kobylé. Na konci tohoto roku jsme získali dotaci z EU na opravu soch a křížků v okolí Žlutic. V roce 2012 jsme se soustředili na dva hlavní úkoly: a) zrealizovat opravu sakrálních památek v rámci dotace a b) pokračovat na vylepšení turistických tras Cesty za pověstí a Stezky sovy Rozárky.
V dubnu se nám podařilo dokončit rekonstrukci 11 soch a křížků. Tuto etapu zakončila výstava opravených objektů na fotografiích pana Boreckého díky projektům SOVy. Díky spontánnímu nápadu zde vznikla Křížková cesta. Je to 20ti kilometrový okruh vhodný pro cyklisty, kteří na trase potkají dvacet zajímavých a většinou opravených památek . Týká se to od listopadu i holubníku ve Vladořicích, jednoho z nejstarších v regionu. Opravu provedl a řídil pan Jaroslav Saidl ze Semtěše. Dotaci jsme získali od Ministerstva kultury ČR.
Fyzicky náročnější byl pro nás úkol č. 2 - práce na turistických trasách. Podařilo se nám rozlousknout zatím nejtvrdší oříšek našeho snažení: zprůchodnit úsek mezi Lomnicí a Záhořickou zastávkou. Kdo se zúčastnil brigád, ten ví o čem hovořím. Nová cesta vede mezi řekou a kolejemi, částečně bývalým náhonem ke Strabovskému mlýnu. Díky ní jsme získali ideální přístup ke Vladaři. Obě naše turistické trasy se tak mohly stát okruhy a začínat i končit ve Žluticích.
Jen o málo snadnější bylo zprůchodnění rokle ve svahu v lese proti střelnici a vysekání dalšího úseku cesty mezi Kolešovem a Vladořicemi. Tady jsme nainstalovali masivní rozcestník ke snadnější orientaci turistů. Přibyla i nová dřevěná socha sovy u Záhořické zastávky (vytvořili ji studenti SLŠ), lavička u řeky na cestě náhonem, za pomoci přátel jsme opravili střechu a okolí vodárničky u střelnice.
Dobrý konec mělo i naše jednání se zástupci Klubu českých turistů. Obě trasy se jim velmi líbily a dohodli jsme se na oficiálním značení a zápisy obou tras do map KČT. Značkaři (členové SOVy) se již o vyznačení okruhů v terénu postarali (Stezka sovy Rozárky má žlutobílé trojúhelníky – místní značení. Cesta za pověstí až na Vladař pásová červená, pak do Žlutic pásová žlutá). Novinkou je i umístění „kešek“. Geocasching je hra, kdy se hledají schránky umístěné v přírodě podle GPS souřadnic uvedených na internetu. Takových schránek už máme na trase SSR dvanáct a podle ohlasů na internetu jsou hledači kešek spokojení. Od listopadu jich zde bylo několik desítek.
Ve spolupráci s občanským sdružením Cesta z města jsme vydali mapky jak ke Stezce sovy Rozárky, Cestě za pověstí, tak i ke Křížkové cestě. Mapky jsou k dispozici v regionálních infocentrech a v penzionech. Příští rok vydáme i aktuální informační letáčky.
A co nás čeká tento rok? Podali jsme žádosti o dotace na opravu dalších tří křížků a jedné sochy. Na jaře chceme dokončit podobu Stezky sovy Rozárky a Cesty za pověstí. Znamená to nainstalovat pět stojanů s tabulemi s pověstmi a mapou. Přibudou i další tři dřevěné sochy a lavička. Zvětší se i počet „kešek“ . A pak už zbývá jen údržba: sekat a sekat a sekat.
MUDr. Hana Hnyková
napsáno: prosinec 2012